Danci iz Njemačke pobijedili Srbe iz Hrvatske u četvrtfinalu Europeade

04.07.2024. FOTO: Jurica Galoić/SRDS

Domaća reprezentacija pobijedila je s 2:1 u utakmici koja je četiri minute prije kraja bila prekinuta zbog nevremena i koju su Srbi iz Hrvatske okončali bez dva isključena igrača

Reprezentacija Danaca u Njemačkoj pobijedila je s 2:1 (0:0) Srbe iz Hrvatske u četvrtfinalu Europeade 2024, Europskog nogometnog prvenstva autohtonih nacionalnih manjina koje se igra u Njemačkoj i Danskoj.

Uz previše propuštenih prigoda, odlučio je i strog i na trenutke nerazumljiv sudački kriterij, pri čemu su igrači iz Hrvatske dobili dva crvena kartona u odlučujućim trenucima 20 minuta prije kraja utakmice. Jedini pogodak za Srbe postigao je Mihailo Zekić, u trenucima kada su igrali s dva igrača manje.

Izbornik Nikola Nikica Gagulić istaknuo je upravo brojne propuštene prilike te kriterij dodjele kartona.

“Dok smo bili u egalu, 11 na 11, svatko je vidio koliko smo bili dominantni. Imali smo barem pet stopostotnih šansi i nekoliko polušansi. Igrom smo dominirali cijelo prvo poluvrijeme, stvarali šanse, ali ih nismo iskoristili. U nogometu postoji jedno veliko pravilo, nepisano, a to je kad promašiš toliko šansi, onda stigne kazna. Drugo poluvrijeme smo nastavili nizati šanse, a iz jednog jedinog šuta prema golu, s 30-ak metara, lopta dobiva neku čudnu putanju, vara našeg golmana i mi primamo gol. Dobivamo ubrzo i drugi gol, ostajemo bez dva igrača, isključivom greškom suca koji nije na sredini terena svirao prekršaj nad Popovićem. Jelečki kao kapetan ekipe, koji po svim pravilima Fife i Uefe ima pravo prigovoriti, čini to na korektan način, bez namjere da ugrozi suca nije ga ni dodirnuo. Sudac mu na taj prvi prigovor daje žuti karton, Jelečki se okreće i šutne grumen trave i sudac mu daje drugi žuti i isključuje. Zatim daje drugi žuti Bingulcu i mi ostajemo s dva igrača manje zadnjih 12, 13 minuta i gubimo 2:0. Ali i tad stvaramo šanse, događa se prekid zbog gromova i pljuska. Pored toga dajemo gol, još imamo dvije, tri šanse, u zadnjoj minuti pogađamo stativu, Maksimović promašuje prazan gol s 20 metara na odbijenu loptu. Lopta nije htjela u gol. Kartoni su definitivno odlučili, ostali smo s dva igrača manje. Dali smo sve od sebe, momcima ne mogu ništa zamjeriti, dali smo gol s dva igrača manje, ne znam tko može nešto prigovoriti”“, pojašnjava Gagulić.

Reprezentaciji Srba u Hrvatskoj slijedi treća faza natjecanja Europeade 2024, borba za plasman od 5. mjesta.

“Prvo moramo vidjeti tko je spreman, dosta igrača je ušlo u ovu utakmicu s nekim lakšim ozljedama. Ova četvrtfinalna utakmica izvukla je strašno puno energije iz igrača. Cilj nam je sada završiti na petom ili barem šestom mjestu. Bit će jako teško bez dva važna igrača s crvenim kartonima koji nemaju pravo nastupa, ali nećemo se predati. Nije ni sad bilo lako s dva igrača manje pa smo dali gol”, zaključuje iznornik.

Igrom svoje reprezentacije vrlo je zadovoljan i Nikola Nešić:

“Igrali smo savršeno, stvarali smo šanse, bili smo puno bolji, oni realno do gola nisu stvorili neku opasnu situaciju dok nije pao taj prvi gol, a brzo je došao i drugi. Svaka čast ekipi, svatko je dao svoj maksimum, dali smo sve od sebe, ali sreća je bila na njihovoj strani.”

Predsjednik Sportsko rekreativnog društva Srba u Hrvatskoj Milan Martinović zahvalio je svim reprezentativcima na igri prikazanoj na Europeadi do sada.

“Utakmica protiv domaćina, Danaca iz Njemačke, koju smo izgubili 2:1 bila je pred kraj prekinuta zbog nevremena, a u nastavku smo igrali još svega četiri minute do kraja i nismo uspjeli izjednačiti. Moram se zahvaliti svim reprezentativcima koji su sudjelovali na Europeadi i odigrali ove tri utakmice. Mislim da je današnji rezultat mogao biti bolji zato što smo u prvom poluvremenu imali nekoliko izrazitih šansi koje nismo iskoristili. Nažalost, nismo se uspjeli plasirati u polufinale. Idemo dalje igrati za što bolji plasman pa ćemo vidjeti kako će to ispasti na kraju. Hvala svima koji nas pratite i podržavate. Nadam se da ćemo i dalje raditi ovako kako radimo i da ćemo ostvarivati nove uspjehe na svim poljima“, rekao je Martinović.

Reprezentaciju Srba u Hrvatskoj sutra očekuje razigravanje od 5. do 8. mjesta na Europeadi.